Lorem quis bibendum auci Lorem gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit. Duis sed odio sit amet nibh vulputate cursu. Ut enim ad minim veniam.

© 2016 Your Business Name!

Sídlo Veľvyslanectva Ruskej Federácie v Slovenskej Republike

Veľvyslanectvo Ruskej federácie sídli v jednej chýrečnej vile Bratislavy ktorá sa nachádza v lukratívnej štvrti Starého Mesta. Dvojpodlažná budova s manzardou bola postavená v roku 1915 podľa projektu architekta Michala Harminca pre známeho advokáta Pavla Fábryho. Roku 1925 prešla rekonštrukciou. Lokalita Palisád, v ktorej sa nachádza, zdôrazňovala vysoké sociálne postavenie  majiteľa, ktorý sa okrem advokátskej činnosti angažoval v kultúrnom a politickom živote a podnikaní. Pavol Fábry bol o.i. dedičom Martinského pivovaru, predsedom Spoločnosti slovenských pivovarov a  Slovenského automobilového klubu.

V tých časoch bol luxus a reprezentácia pre vyššie vrstvy spoločnosti samozrejmosťou. Schodisková hala s  celodreveným obkladom z vzácnych drevín, kozubom a vysokým mozaikovým oknom je otvorená cez dve podlažia. Priľahlá zimná záhrada a neoklasicistické ozdobné prvky priečelia budovy nasvedčujú o zámožnosti a dobrom vkuse majiteľa. Klasicistické motívy, dekoračné rímsy, tympanóny či empírové členenie okien zaradili túto vilu k základnému oficiálne zdržanlivému monumentálnemu prúdu vtedajšej architektúry.

Mnohé zo stavebných projektov Pavla Fábryho zostali nezrealizované, keďže sa začala 2.svetová vojna. Po vojne P.Fábry s rodinou emigroval do Švajčiarska a jeho vila na Palisádach bola zoštátnená.

Pri príležitosti zriadenia v septembri roku 1945 Generálneho konzulátu ZSSR v Bratislave bola vila odovzdaná do užívania sovietskej strane. V roku 1948 budovu s pozemkom odovzdali do daru Sovietskemu Zväzu. Roku 1964 bola vila zrekonštruovaná а prispôsobená na účely konzulárneho úradu. Napriek tomu, že neskôr na pozemku boli postavené ďalšie objekty, pôvodné architektonické riešenie vily a jej okolie zostali zachované.

Generálny konzulát ZSSR a neskôr Ruskej federácie sídlil v budove do roku 1993, kedy v súvislosti s rozpadom Československa boli medzi Ruskom a Slovenskom nadviazané diplomatické vzťahy a budova sa stala sídlom Veľvyslanectva Ruskej federácie.

V roku 2010 bola budova ruského diplomatického zastupiteľstva v Bratislave zapísaná do prestížnej publikácie „Slávne vily Slovenska”.